Baner
AktualityHistorieČlenovéFotografieVideoZávodyVýsledkyDalší akceOdkazyArchivKontakt

Jak to začalo ...

foto_01

SVAZARM – branná organizace, která sdružovala tzv. branné sporty (motorismus, sportovní létání, parašutismus, sportovní střelba, modelářství ), a také DZBZ (Dukelský závod branné všestrannosti). Součástí tohoto závodu byl běh se zbraní (malorážkou), střelba na 50m, běh v plynové masce na 100m a hod granátem na cíl ve vzdálenosti 25m.

V letech 1950 – 1956 říčanský oddíl svazarmu vedli pan Hořínek, dále potom F. Závodník a M. Roupec.

V Dukelském závodě se soutěžilo v jednotlivcích a družstvech. Mezi seniorské závodníky patřili : P. Ambrož, Z. Fait, S. Kubiš, S. Patočka, a L. Prokop. Seniorské družstvo dosáhlo postupu na MČR.  Juniorské družstvo tvořili : F. Patočka, J. Špička, P. Potůček a J. Stojan.  Mezi úspěchy juniorského družstva lze počítat  1.místo v okresním přeboru a  3.místo v krajském přeboru.

Po přerušení, které trvalo asi 20 let, byl v roce 1978 znovu založen kroužek branných sportů. Zakladatelem byl František Patočka, který výborně reprezentoval naši obec v Dukelském závodě branné všestrannosti.

Přerod do biatlonu ...

foto_02Po změně společenských poměrů je Františkem Patočkou založen v Říčanech oddíl letního biatlonu.

Tento oddíl letního biatlonu je nepřímým pokračovatelem DZBZ. Hlavní důraz je kladen na sportovní obsah, nikoli na brannou přípravu, jak tomu bylo v případě dukelských závodů.

Letní biatlon je mladším sourozencem zimního biatlonu, který patří do rodiny olympijských sportů. Má své národní i mezinárodní soutěže. Hlavní rozdíl mezi zimní a letní variantou je, že zbraň není závodníkem nesena, ale zůstává na střelnici.

Původně se jen běhal vytrvalostní závod, rychlostní závod a závod štafet. Aby se zvýšila atraktivita byly přidány závody s hromadným startem, stíhací závod a smíšená štafeta. 

Úspěchy ...

foto_03Oddíl z Říčan se může pochlubit celou řadou úspěchů. Má ve svých řadách medailisty z ME i mistry ČR či celkové vítěze Českého poháru.

Mezi nejúspěšnější závodníky patřili :  František Patočka později  Libuše Konečná, Renata Rousková, Andrea Patočková, Klára Patočková, Ladislav Vaverka, Kateřina Urbánková, Dana Škvařilová, Ctibor Sláma, Tomáš Buršík, David Dreksa a další.

V současné době říčanský klub reprezentuje cca 25 závodníků ve většině věkových kategoriích … viz Členové.

StartechRicanySvaz
Paticka